Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Systemy fotowoltaiczne pozwalają na produkowanie darmowego prądu do zasilania gospodarstw domowych, rolnych oraz firm. Pozyskiwana ze słońca energia, przetwarzana w systemach fotowoltaiki, umożliwia odbiorcom uniezależnienie się od cen prądu z sieci oraz przerw w jego dostawach. Co to jest fotowoltaika i w jaki sposób funkcjonuje domowa elektrownia słoneczna? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu. Sprawdź!

Czym jest fotowoltaika

Fotowoltaika – co to jest?

Przetwarzanie energii słonecznej na prąd elektryczny to podstawowe zadanie systemów fotowoltaicznych. Standardowa instalacja składa się z modułów (paneli), inwertera (falownika, zamieniającego prąd stały na zmienny), okablowania oraz pozostałych elementów montażowych. Odpowiednio zaprojektowany i dopasowany do potrzeb odbiorcy (prosumenta) system pozwala w pełni pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną, co eliminuje konieczność pobierania jej z sieci i płacenia rachunków. Nadwyżki wyprodukowanej energii słonecznej właściciel instalacji może odsprzedawać do zakładu energetycznego lub magazynować w celu późniejszego wykorzystania – np. w pochmurne jesienne lub zimowe dni.

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznych

Z roku na rok w Polsce fotowoltaika cieszy się rosnącą popularnością. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników:

  • coraz atrakcyjniejsze ceny paneli i instalacji słonecznych,

  • rosnące koszty energii elektrycznej,

  • możliwość pozyskania dotacji na budowę przydomowej elektrowni słonecznej.

Liczba słonecznych dni w ciągu roku w naszej strefie klimatycznej również sprzyja inwestowaniu w fotowoltaikę, która staje się jednym z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii (OZE). W Polsce instalacje tego rodzaju zaopatrują w prąd m.in.:

  • budynki mieszkalne jedno- oraz wielorodzinne,

  • gospodarstwa rolne,

  • zakłady przemysłowe i obiekty usługowe,

  • systemy oświetlenia ulicznego.

Oprócz tego coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę farm fotowoltaicznych, które dzięki rozmieszczeniu modułów na odpowiednio dużej powierzchni (minimum 2 ha) produkują prąd dla zakładów energetycznych lub na potrzeby dużych firm i obiektów przemysłowych.

Gdzie ulokować panele fotowoltaiczne?

Efektywność słonecznej instalacji elektrycznej w dużej mierze zależy od lokalizacji modułów. Za optymalne przyjmuje się ich usytuowanie na dachu budynku, skierowanym w kierunku południowym. Jednak położenie względem strony wschodniej lub zachodniej również się sprawdzi Z oczywistych względów najlepiej pod fotowoltaikę nadają się dachy dwuspadowe o odpowiednio dużej powierzchni połaci oraz prostej budowie. Kąt nachylenia paneli ustalany jest indywidualnie w zależności od konstrukcji budynku oraz nasłonecznienia danego obszaru.

Alternatywę dla elektrowni montowanej na budynkach stanowi instalacja sytuowana na gruncie. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku zbyt małych, zacenionych lub skierowanych w nieodpowiednim kierunku połaci dachowych. Specjaliści od fotowoltaiki, odpowiedzialni za realizację inwestycji przygotowują szczegółowy raport dotyczący najdogodniejszej lokalizacji elektrowni, co daje inwestorowi gwarancję najlepszej wydajności i sprawności całego systemu w danych warunkach.

Dotacje na fotowoltaikę

Sposobem na obniżenie kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej jest jej współfinansowanie dotacją rządową lub pochodzącą z innych źródeł. W ramach programu „Mój prąd” użytkownik może pozyskać do 5 000 złotych na budowę instalacji o mocy do 10 kWp. Nasza firma zajmująca zajmujących się fotowoltaiką bierze na siebie formalności związane z uzyskaniem dofinansowania dla projektów fotowoltaicznych, co jest bardzo wygodne dla inwestorów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wsparcie budowy elektrowni słonecznej z budżetu państwa znacznie skróci czas oczekiwania na zwrot kosztów inwestycji.

Fotowoltaika – zaufaj ekspertom

Rosnące zainteresowanie projektami OZE powoduje, że na rynku pojawia się wiele podmiotów zajmujących się realizacją tego rodzaju przedsięwzięć. Planując inwestycję w panele fotowoltaiczne, warto powierzyć jej realizację doświadczonemu podmiotowi z wieloletnim doświadczeniem. Współpraca z naszą firmą daje gwarancję kompleksowego wsparcia na każdym etapie budowy domowej instalacji elektrycznej, a także pewność zastosowania przez nią najwyższej jakości komponentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *