Instalacje solarne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Sprzyja temu zarówno perspektywa obniżenia rachunków za prąd, jak i możliwość skorzystania z atrakcyjnych dotacji na tę inwestycję. Aby system fotowoltaiczny działał wydajnie i odznaczał się niezawodnością, musi być odpowiednio przygotowany. Chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać prawidłowy montaż paneli słonecznych? Nasi specjaliści, wykonujący takie instalacje m.in. na terenie Poznania, zdradzają tajniki swojej pracy. Poznaj je już teraz!
Montaż paneli słonecznych z uwzględnieniem warunków technicznych budynku
Budowa instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od przygotowania projektu. Wcześniej należy dokładnie zapoznać się z warunkami technicznymi miejsca, w którym panele będą montowane. Kluczowe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, to:
- orientacja ogniw fotowoltaicznych,
- kąt nachylenia paneli słonecznych,
- przeszkody terenowe rzucające cień.
Prawidłowa orientacja paneli słonecznych
W przypadku naszej półkuli optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie ogniw solarnych na południe. Przy tym kierunku i zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia, fotowoltaika wykazuje się największą wydajnością. Przy montażu paneli słonecznych na skośnym dachu, ich ekspozycja uwarunkowana jest ustawieniem samego budynku. Pamiętaj, że efektywność działania nowoczesnych ogniw będzie satysfakcjonująca również przy orientacji innej, niż południowa.
W dużo lepszej sytuacji są właściciele domów z płaskim dachem. W tym przypadku wykonuje się dodatkowy stelaż, który pozwala ustawić panele słoneczne w dowolnym kierunku i z optymalnym kątem nachylenia.
Kąt nachylenia ogniw solarnych
Nasi specjaliści, którzy zajmują się montażem fotowoltaiki na terenie Poznania, zalecają ustawienie paneli słonecznych pod kątem 25-40 stopni. Nieco większy powinien być w przypadku północnej orientacji ogniw – od 30 do nawet 50°. Odpowiednie nachylenie gwarantuje uzyskanie maksymalnej wydajności instalacji fotowoltaicznej przy konkretnych warunkach technicznych.
Nieco inne zasady obowiązują przy montażu instalacji na płaskim dachu. Kąt powinien być mniejszy, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia paneli słonecznych w czasie silnych podmuchów wiatru.
Przeszkody terenowe
Przygotowując projekt instalacji fotowoltaicznej, należy również zwrócić uwagę na różnego rodzaju przeszkody. Zalicza się do nich m.in. wysokie drzewa, które mogą rzucać cień na panele słoneczne. Dostęp światła może być ograniczany także przez elementy konstrukcji dachu.
Różne systemy montażu paneli słonecznych
Kupując instalację solarną, zwróć uwagę na specyfikację techniczną ogniw. Wielu producentów zaleca ich montaż w konkretnym systemie. Panele słoneczne mogą być m.in.:
- przeznaczone do ustawiania na dachach płaskich lub skośnych,
- dedykowane do stelaży naziemnych,
- w formie pozwalającej na zbudowanie zadaszenia – spełniają funkcję pokrycia dachowego np. do wiaty garażowej,
- przygotowane do montażu na tzw. trackerach – rzadko stosowana instalacja, w której ogniwa podążają za Słońcem.
Montaż paneli słonecznych – podstawowe zasady
Od lat zajmujemy się montażem fotowoltaiki na terenie Poznania i doskonale znamy błędy popełniane przez wielu instalatorów. Przy instalowaniu paneli słonecznych trzeba trzymać się kluczowych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, aby:
- umieszczać ogniwa wyłącznie na dachach o odpowiedniej klasie odporności pożarowej, minimum A,
- zachować przynajmniej 10 cm odstępu od pokrycia dachowego – zapewnia to odpowiednią wentylację i chłodzenie,
- przy montażu zadbać o łatwy dostęp do paneli w przyszłości, np. w celu ich konserwacji lub naprawy,
- po skończeniu pracy zweryfikować poprawność skręcenia wszystkich elementów.
Montaż paneli słonecznych zostaw w rękach specjalistów
Jak widzisz, przygotowanie projektu oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej wymaga wiedzy i doświadczenia. Najlepiej zostaw to zadanie w rękach specjalistów – zgłoś się do naszej firmy Sunlightpro Maciej Domański Radosław Bąk S.C. Przygotujemy projekt i przeprowadzimy kompleksowy montaż paneli słonecznych. Działając m.in. na terenie Poznania pomagamy również w uzyskaniu dotacji na inwestycję w fotowoltaikę – zapraszamy do kontaktu!