Dotacje na fotowoltaikę Poznań 2021

Odnawialne Źródła Energii są coraz częściej podnoszonym tematem. Wielu Polaków szuka alternatywnych źródeł prądu nie tylko ze względu na cenę i niższe rachunki, ale także przez wzgląd na środowisko. Nasza firma od wielu lat zajmuje się projektowaniem i instalacją ogniw słonecznych na dachach domów. Sprawdź naszą ofertę i dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie z państwowego programu.

Mój Prąd

Jest to rządowy program, którego pierwszy etap rozpoczął się 23 lipca 2019 roku, a budżet wynosi 1 miliard złotych. Jego celem jest propagowanie Odnawialnych Źródeł Energii, z naciskiem na energię solarną wśród mieszkańców zamieszkujących takie obszary jak Wielkopolska i inne regiony kraju. Został wymyślony w ramach strategii rozwoju energetycznego mająca na celu zredukowanie produkowanego CO2 i poprawę jakości życia mieszkańców kraju.

Program kierowany jest do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych kwotą maksymalnie 5 tys. złotych. Drugi nabór wniosków wystartował 13 stycznia 2020 roku, a koniec naboru przypada na dzień 18 grudnia 2020 lub do wyczerpania środków. Jednak już wiemy, że w najbliższym roku, a więc 2021, dotacje będą kontynuowane.

Wsparcie ma formę bezzwrotnej pomocy finansowej. Wysokość dotacji z programu „Mój Prąd” będzie mogła pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, nie będzie jednak mogła przekroczyć 5 tys. złotych. Ze względu na to, że koszt instalacji fotowoltaicznej zwykle przekracza 10 tys. złotych, w praktyce większość ubiegających się o dofinansowanie otrzyma maksymalną kwotę, a więc dokładnie 5 tys. złotych. W programie wskazano także przedział mocy, jaką dysponować może fotowoltaika. Do dofinansowania brane pod uwagę będą instalacje o mocy od 2 do 10 kWp.

Prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 r. ulgi termomodernizacyjnej (pozwalającej odliczyć instalację fotowoltaiczną od podstawy podatku), jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem. “Mój prąd” nie będzie się łączyć z dotacją w programie „Czyste Powietrze”.

Dotacje z programu “Mój Prąd” będą wypłacane po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i zawarciu umowy o dofinansowanie. Informacje o podpisaniu umowy jest przekazywana beneficjentowi drogą elektroniczną.

Pełen regulamin programu “Mój prąd” jest dostępny na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.nfosigw.gov.pl.

Dotacje na fotowoltaikę w Wielkopolsce

Aby łatwiej było zarządzać zgłoszeniami w ramach programu Mój Prąd na lata 2020-2021, stworzono specjalny portal mojprad.gov.pl. Na nim znajdziesz najwięcej informacji odnośnie do tego, jak zdobyć dotacje w mieście takim jak Poznań czy na terenie całej Wielkopolski.
Regulamin programu Mój Prąd, czyli kto może ubiegać się o pieniądze?

Trzeba pamiętać, że nie każda instalacja fotowoltaiczna będzie mogła wziąć udział w projekcie i dostać finansowanie. Możemy wyróżnić kilka dokładnych punktów regulaminowych:

  • Program jest przeznaczony dla osób fizycznych, które interesuje fotowoltaika w celu wytwarzania energii elektrycznej na własny użytek.
  • Tylko osoba, która w odpowiednim terminie złoży wniosek, będzie liczyła się przy wypłatach pokrycia kosztów inwestycji.
  • Zgodnie z zasadą w programie Mój Prąd brać udział mogą tylko instalacje, które zostały wykonane już po 23 lipca 2019 roku.
  • Niezgodne z regulaminem i skutkujące odrzuceniem wniosku jest produkowanie prądu w celach handlowych.
  • Tylko osoby dostarczające wszystkie niezbędne dokumenty będą brane pod uwagę przy wypłacie pieniędzy z programu.

Czy opłaca Ci się nasza pomoc?

Jak poradzić sobie ze wszystkimi wymaganiami? Fotowoltaika to nasza pasja i doskonale wiemy, co zrobić, byś otrzymał finansowanie. Nasz zespół ekspertów dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację i pomoże Ci wdrożyć działania, na przykład montując panele słoneczne czy podłączając instalację do sieci. Już teraz skontaktuj się z naszym specjalistami, by dowiedzieć się więcej i przekonać się, że korzystanie z ulg podatkowych czy programów dofinansowujących Odnawialne Źródła Energii jest prostsze i wygodniejsze, niż myślisz.

Ulga termomodernizacyjna 2019r-2022r

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania zakup materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją w tym także montaż instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Do odliczenia jest nawet do 32% kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła.
Ulga pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (m.in. fotowoltaika i pompy ciepła).
Dzięki temu począwszy od 2019 r. wydatki poniesione na działania termomodernizacyjne opisane w rozporządzeniu będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kto może skorzystać z ulgi?

podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, „będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych” W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia. Jednak kwota nie może być wyższa niż 53.000 zł.

Wysokość ulgi

Jest to zależne od dochodu i wartości instalacji, zatem jeśli koszy zakupu instalacji mieści się w kwocie równej lub niższej 53 000zł to będzie to od 18% do 32%.

Przykład

Osoby o przeciętnych dochodach (mieszczących się w pierwszym progu podatkowym ze stawką 18%) zyskają 53 000zł*18% =9540 zł.