5 najczęstszych uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej, na które powinieneś zwrócić uwagę

montaż fotowoltaiki
Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej coraz więcej Polaków docenia korzyści płynące z posiadania własnego źródła energii elektrycznej. Warto jednak mieć świadomość usterek, które mogą istotnie wpłynąć na wydajność fotowoltaiki. Sprawdź, z jakiego typu awariami należy się liczyć, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu i okolicznych miejscowościach.

Przyczyny uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej

Największe znaczenie w kontekście dalszej sprawności paneli fotowoltaicznych ma sposób ich montażu. To właśnie na tym etapie można popełnić najwięcej błędów, które z pewnością wpłyną na wydajność fotowoltaiki. Do najczęstszych przewinień podczas instalacji należą:

  • niedostateczna staranność (zarysowania, obicia),
  • niewłaściwe warunki transportu,
  • niepoprawny montaż, np. błędny dobór wtyków, zbyt mocne dokręcanie śrub.

Duże znaczenie mają także czynniki losowe – głównie niekorzystne warunki atmosferyczne. Chociaż klęsk pogodowych raczej nie da się w żaden sposób przewidzieć, wybór wysokiej klasy modułów z pewnością pozwoli zminimalizować ich skutki.

Hot spoty – jak je wyeliminować?

Efekt hot spot stanowi bezpośrednią konsekwencję uszkodzenia mechanicznego panelu słonecznego. Jeżeli ogniwo naznaczone jest mikropęknięciami, jego zacienienie niesie ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje niż w przypadku w pełni sprawnego modułu PV. Proces przepływu prądu wstecznego (typowy dla słabiej naświetlonych ogniw) spowoduje w tej sytuacji niebezpieczne nagrzanie się modułu – nawet do 2500C. To z kolei prowadzi do dalszej degradacji instalacji, a w skrajnych przypadkach samozapłonu.

Co to jest delaminacja?

Moduły fotowoltaiczne pokryte są folią enkapsulacyjną EVA, której zadaniem jest zabezpieczenie ich przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Proces delaminacji polega na odklejaniu się warstwy ochronnej od powierzchni ogniwa – szkła hartowanego, płytek krzemowych bądź też tworzywa znajdującego się na spodzie modułu. W konsekwencji rozwarstwiania z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do korozji i zawilgocenia, a także zaburzenia absorpcji światła słonecznego oraz spadku mocy instalacji fotowoltaicznej.

Pęknięcia i mikropęknięcia ogniw

Do powstania pęknięć (i mikropęknięć) może dojść właściwie na każdym etapie produkcji i użytkowania panelu słonecznego. Przyczyną powstawania mikrouszkodzeń są nadmierne naprężenia termiczne lub mechaniczne, często powstające w wyniku niewłaściwej metody transportu, montażu i konserwacji. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ warunków atmosferycznych. Dobra wiadomość jest taka, że nie każde mikropęknięcie spowoduje zaburzenie pracy fotowoltaiki. Problem pojawi się dopiero wówczas, gdy zostanie poważnie zaburzony przepływ prądu przez ogniwo, co obniży wydajność instalacji elektrycznej.
montaż paneli solarnych

Ślimacze ścieżki – jak im zapobiec?

Zjawisko „ślimaczych ścieżek” jest ściśle związane z wyjaśnionym uprzednio problemem mikrouszkodzeń. Występuje ono relatywnie rzadko i niemal wyłącznie na panelach słonecznych pośledniej jakości. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemu, wybierz instalacje wysokiej jakości, które wyjątkowo dobrze znoszą obciążenia mechaniczne. Zwróć także uwagę na umiejętności i doświadczenia zatrudnionej przez Ciebie ekipy montażowej.

Defekty złącz i skrzynek przyłączeniowych

Awarie skrzynek przyłączeniowych należą do najrzadszych i jednocześnie najtragiczniejszych w skutkach uszkodzeń instalacji fotowoltaicznych. Przykładowo, przegrzanie się przyłącza może doprowadzić do przerwania połączenia pomiędzy panelem a resztą systemu PV, a w najgorszym razie wywołać pożar. Aby zmniejszyć szans wystąpienia defektu, należy unikać najtańszych modeli fotowoltaiki, a także zadbać o jej profesjonalny montaż.

W Sunlightpro oferujemy profesjonalny montaż paneli słonecznych. Sprawdź naszą ofertę!

Pomimo dużej trwałości fotowoltaika wciąż narażona jest na rozmaite uszkodzenia, które mogą znacząco obniżyć jej wydajność. Ryzyko delaminacji, hot spotów i mikropęknięć można zminimalizować, dbając o wysoką jakość sprzętu oraz usług montażowych. Jeżeli zależy Ci na tym, aby uzyskać profesjonalny montaż paneli słonecznych w Poznaniu i okolicach koniecznie skontaktuj się z Sunlightpro. Naszym klientom oferujemy nie tylko instalacje fotowoltaiczne, lecz także fachowe doradztwo i pomoc w kwestii uzyskiwania dotacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *