Jak zaoszczędzić na fotowoltaice?

fotowoltaika-oszczedzanie

Inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo opłacalna i szybko się zwraca. Należy jednak pamiętać o stronie kosztowej przedsięwzięcia, a także zwrócić uwagę na szczegóły techniczne. Ważne jest również to, aby instalację fotowoltaiczną w Poznaniu lub innej miejscowości wykonała profesjonalna firma, która oferuje zarówno montaż, jak i fachowe doradztwo w korzystnej cenie. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, jak zaoszczędzić na panelach słonecznych.

Wybierz odpowiednią moc paneli słonecznych

W pierwszej kolejności należy skalkulować moc paneli słonecznychInstalacja fotowoltaiczna musi być tak zaprojektowana, aby dostarczała wystarczającą ilość prądu dla gospodarstwa domowego lub firmy. Nie może być również przewymiarowana, ponieważ rosną wówczas całkowite koszty inwestycji. Przyjmuje się, że jeden moduł o mocy 350 W powinien wyprodukować w ciągu roku około 330-350 kWh. Są to jednak wartości teoretyczne, które różnią się od rzeczywistych. Dlatego eksperci SunLightPro doradzają, aby zamontowana instalacja miała ok. 20 proc. wyższą moc w stosunku do jej wielkości nominalnej. Oznacza to, że jeśli obiekt zużywa ok. 3000 kWh energii elektrycznej, to należy założyć panele o łącznej mocy minimum 3600 W lub nieznacznie wyższej.

Co z nadmiarem wyprodukowanej energii?

Po zamontowaniu paneli słonecznych i podpisaniu umowy z zakładem energetycznym nadwyżki prądu możesz przekazywać do publicznej sieci przesyłowej, a później go odbierać, np. w porze nocnej. Obecne przepisy zakładają 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Jest to korzystne rozwiązanie dla prosumentów, ponieważ mogą oni cieszyć się darmową energią przez cały rok, a nie tylko w okresie wiosenno-letnim. Należy jednak pamiętać, że w przypadku instalacji o mocy do 10 kW możesz odebrać 80% dostarczonej energii, a powyżej 10 kW już tylko 70%.

Wydajność paneli, co warto wiedzieć?

Kalkulując koszt instalacji, należy zwrócić również uwagę na wydajność paneli słonecznych, która z upływem czasu spada. Wiele zależy od konkretnego rodzaju modułów oraz ich producenta, nie mniej jednak przyjmuje się, że w pierwszych latach efektywność zmniejsza się o 1 – 2%, po czym proces ten wyhamowuje. W rezultacie wydajność instalacji po 25-30 latach nie powinna wynosić mniej niż 80% ich początkowej wartości. Efektywność paneli zależy również od pory roku – w miesiącach letnich i wiosennych jest ona wyższa niż jesienią i zimą. Na finalny uzysk energii wpływ mają również wpływ czynniki zewnętrzne takie jak wichury czy gradobicie, które mogą uszkodzić ogniwa. Dlatego koniecznie sprawdź, na ile lat jest udzielana i co obejmuje gwarancja.

Sprawdź, czy przysługuje Ci dofinansowanie

Całkowite koszty związane z montażem fotowoltaiki potrafią być całkiem spore. W przypadku średniej wielkości domku jednorodzinnego należy się liczyć z wydatkiem ok. 20 tys. zł. Jest to jednak tylko pozornie wysoka kwota, ponieważ przy obecnym systemie dofinansowania niemal każdy chętny, może mieć panele słoneczne. W tym celu warto skorzystać z następujących form wsparcia:

  • Dotacji Mój prąd – otrzymasz zwrot w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 3 tys. zł.
  • Programu „Czyste Powietrze” – w tym przypadku maksymalna kwota dotacji wynosi 5 tys. zł.
  • Pożyczki na fotowoltaikę – jest to bardzo pomocny instrument, przy pomocy którego można sfinansować w całości lub w części inwestycję.

Jak zatem widzisz, nie musisz nawet sięgać po własne oszczędności, ponieważ fotowoltaikę możesz spłacać w korzystnych ratach, korzystając z finansowania zewnętrznego. Co więcej, wydatki związane z fotowoltaiką można również rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej i otrzymać zwrot podatku.

Postaw na sprawdzone rozwiązania!

Przy obecnie stosowanych rozwiązaniach technicznych i systemie wsparcia finansowego inwestycja w panele słoneczne jest bardzo opłacalna. Postaw więc na renomowaną firmę i ciesz się darmową energią ze słońca. Oferujemy instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu w korzystnych cenach. Nasi klienci mogą liczyć nie tylko na szybki montaż, ale również profesjonalne doradztwo. Ponadto korzystamy wyłącznie ze sprawdzonej technologii, na której działanie udzielamy wieloletniej gwarancji. Umów się więc na spotkanie z naszym ekspertem i zapytaj o szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *