Wydajność instalacji fotowoltaicznej w okresie zimowym

fotowoltaika-zima

Dostępne na rynku instalacje fotowoltaiczne to systemy całoroczne, które produkują prąd nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Powinieneś jednak wiedzieć, że w okresie zimowym wydajność paneli wyraźnie spada. Warto na nadejście mrozów i opadów śniegu odpowiednio się przygotować już na etapie projektowania systemu, wybierając sprawdzoną technologię od renomowanego producenta. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat działania fotowoltaiki w zimie.

 

Lato a zima, jakie są różnice w wydajności?

Do uruchomienia paneli fotowoltaicznych potrzebne są promienie słoneczne, dlatego bez względu na porę roku produkują one prąd w ciągu dnia. Nie ma jednak co ukrywać, że w okresie zimowym ich wydajność jest wyraźnie słabsza niż latem. Wynika to przede wszystkim z tego, że dni są wtedy znacznie krótsze. Instalacja pracuje wtedy w mniejszym przedziale czasowym i co za tym idzie, produkuje mniej prądu. Mniej oczywisty jest natomiast wpływ temperatury na działanie fotowoltaiki. Optymalna wynosi około 20-25 stopni, wyższa powoduje spadek jej wydajności. Natomiast do czynników pogodowych wpływających na spadek wydajności ogniw fotowoltaicznych w okresie zimowym należy zaliczyć:

  • mniejsze nasłonecznienie,
  • duże zachmurzenie,
  • silny wiatr i mróz
  • zalegający lód oraz śnieg.

Mróz i wiatr – jak nie dać się zimie

Warunki pogodowe w zimie często bywają ekstremalne i niestety nie można się przed nimi ustrzec. Można jednak zniwelować negatywne skutki ich działań. Silny wiatr w okresie letnim działa korzystnie na panele, ponieważ schładza je, zwiększając ich wydajność. W zimie niestety mocne podmuchy nie dość, że przynoszą skutek odwrotny, czyli obniżają sprawność modułów, to jeszcze mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego wybierz SunLightPro – solidną firmę, która wykonuje instalacje fotowoltaiczne, stosując do tego nowoczesne systemy mocowań i trwałą konstrukcję.

Z kolei nawet kilkunastostopniowe mrozy nie mają większego wpływu na działanie fotowoltaiki i z pewnością są zdecydowanie lepsze niż upały. Jednak temperatury spadające poniżej zera, choć same w sobie nie są tak dokuczliwe, to spowalniają topnienie śniegu oraz mogą prowadzić do tworzenia się warstwy lodu na panelach.

Pamiętaj o odśnieżaniu paneli!

Najwięcej kłopotów jest ze śniegiem. Nawet kilkucentymetrowa jego pokrywa powoduje, że wydajność paneli spada praktycznie do zera. Co w takim wypadku należy zrobić? Kąt nachylenia oraz specjalna powłoka sprawiają, że śnieg najczęściej sam osuwa się z modułów. Wiele też zależy od regionu, w którym znajduje się obiekt. Na przykład w okolicach Poznania zimy są przeważnie łagodne, co wiąże się również z mniejszymi problemami. Odwrotna sytuacja występuje na południu Polski i w rejonach górzystych. Czasami więc odśnieżanie paneli jest konieczne. Czynność tę możesz wykonać samodzielnie lub zlecić firmie zewnętrznej. Podczas oczyszczania ogniw fotowoltaicznych pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności. Staraj się to robić delikatnie przy użyciu miękkiej szczotki lub ścierki. Śnieg możesz również usunąć zimną wodą pod warunkiem, że temperatury są dodatnie.

Fotowoltaika na trackerach

Wydajność paneli można również zwiększyć, stosując systemy nadążne. Są to specjalne urządzenia, które za pomocą sensorów lub modułów GPS ustalają optymalną pozycję instalacji w stosunku do padania promieni słonecznych. Jak wynika z badań polskich naukowców, tzw. trackery solarne pozwalają nawet o 86% zwiększyć uzysk energii w okresie zimowym. Zastosowanie tej technologii zwiększa jednak koszt inwestycji, dlatego należy dobrze skalkulować jej opłacalność.

Poznaj korzyści z instalacji fotowoltaicznych już dziś!

Dobrze zaprojektowany i wykonany system solarny będzie produkował prąd przez cały rok, choć oczywiście z mniejszą wydajnością w okresie zimowym. Wybierz więc sprawdzonego dostawcę i przekonaj się, jakie korzyści daje fotowoltaika. SunLightPro to firma z dużym doświadczeniem na rynku, której zaufało już wielu klientów. Oferujemy kompleksową usługę: nowoczesne instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu oraz innych miastach, projekt, serwis oraz doradztwo. Zadzwoń do nas i poproś o bezpłatną wycenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *