Ostatnie lata stoją pod znakiem dynamicznego rozwoju branży fotowoltaicznej, którego nie wyhamowała nawet pandemia koronawirusa. Na zainteresowanie budową przydomowych elektrowni, pozwalających produkować całkowicie darmowy prąd ze słońca składa się wiele różnych czynników. Czy w związku z tym fotowoltaikę już dziś można nazwać energią przyszłości? Odpowiadamy – sprawdź!
Fotowoltaika w Polsce i na świecie
Choć pierwsze projekty fotowoltaiczne na świecie pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu, w Polsce jeszcze do niedawna produkcja energii ze słońca była mało popularnym rozwiązaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy tkwiły głównie w wysokich kosztach instalacji, braku dotacji na fotowoltaikę oraz niewielkiej liczbie firm, zajmujących się projektowaniem oraz montażem paneli. Dopiero w ostatnich latach Polacy masowo zaczęli doceniać korzyści, jakie daje rezygnacja z dostaw prądu z sieci na rzecz produkowania go we własnych, przydomowych elektrowniach słonecznych. Duży wpływ na rozwój fotowoltaiki w naszym kraju mają liczne przepisy prawne oraz szerokie możliwości uzyskania dofinansowania w formie bezzwrotnych dotacji czy atrakcyjnie oprocentowanych kredytów.
Darmowa energia ze słońca – dlaczego warto?
Istnieje wiele powodów, dla których fotowoltaika cieszy się obecnie tak wielką popularnością. Skala korzyści płynących z posiadania własnej instalacji PV jest bardzo szeroka, a jej najważniejsze zalety to m.in.:
- możliwość całkowitego uniezależnienia się od rosnących cen prądu,
- dostęp do energii ze słońca pomimo awarii sieci lub przerw w dostawach,
- odprowadzanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci z opcją ponownego ich wykorzystania,
- atrakcyjne dotacje na fotowoltaikę, pozwalające obniżyć koszty inwestycji,
- posiadanie własnej, ekologicznej elektrowni słonecznej,
- możliwość instalacji modułów PV na dachu lub gruncie,
- zlecenie wszystkich formalności firmie zajmującej się montażem instalacji PV
Dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku
Osoby rozważające inwestycję w energię ze słońca w 2021 roku nadal będą mogły skorzystać z licznych programów dotacyjnych, takich jak „Mój prąd”, „Czyste powietrze” czy ulga termomodernizacyjna, pozwalająca uzyskać częściowy zwrot kosztów zrealizowanego przedsięwzięcia. Jednocześnie, to tylko niektóre dotacje na fotowoltaikę, jakie w 2021 roku dostępne są dla:
- klientów indywidualnych,
- rolników i producentów rolnych,
- przedsiębiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą.
Korzystne regulacje prawne, łatwiejszy montaż
Wpływ na zainteresowanie inwestycjami w fotowoltaikę mają również liczne zmiany w przepisach, dzięki którym darmowa energia ze słońca staje się powszechnie dostępna dla każdego. Obecnie produkcja prądu na własny użytek nie wymaga już prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie do montażu instalacji OZE na dachu do wysokości 3 m nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego ani nie musisz zgłaszać robót w starostwie powiatowym. Kolejnym ułatwieniem jest fakt, iż chcąc dokonać podłączenia instalacji do sieci, nie ma konieczności uzyskiwania warunków przyłączenia.
Usprawnienie biurokratycznych formalności oraz możliwość otrzymania dofinansowania, w połączeniu z coraz większą presją na odejście od węgla i rozwój branży OZE sprawiają, że fotowoltaika z pełną odpowiedzialnością może być określana jako energia przyszłości.
Fotowoltaika w Twoim domu, gospodarstwie lub firmie? Zleć to ekspertom!
Rozważasz inwestycję w darmowy prąd ze słońca? Chcesz zyskać pełną niezależność energetyczną, stawiając na energię słoneczną? Sprawdź naszą ofertę i zleć montaż paneli fotowoltaicznych fachowcom! Specjalnie dla Ciebie dokonamy wszystkich niezbędnych pomiarów, zaprojektujemy Twoją instalację, pomożemy uzyskać dotację na fotowoltaikę i zajmiemy się pozostałymi formalnościami. Możesz liczyć na fachowe doradztwo, montaż oraz serwis. Zaufaj ekspertom z wieloletnim doświadczeniem i odkryj pełnię korzyści, jaką daje własna, przydomowa elektrownia słoneczna!