Jakie dotacje na fotowoltaikę przewidziane są na 2021 rok?

W ostatnich latach nastąpił bardzo dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce. Szacuje się, że sam rynek mikroinstalacji PV jest w naszym kraju wart już ponad 5 miliardów złotych. Zainteresowanie inwestorów darmową energią ze słońca nie byłoby z pewnością tak ogromne, gdyby nie liczne możliwości uzyskania dofinansowania tego typu projektów. Sprawdź, o jakie dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku możesz się starać, by skrócić okres zwrotu z inwestycji!

Korzystne warunki rozwoju fotowoltaiki także w 2021

Mamy dobą wiadomość dla osób chcących zainwestować we własną przydomową elektrownię słoneczną. Mimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19 większość programów dotacyjnych będzie kontynuowana w 2021 roku. Nie bez znaczenia dla dalszego rozwoju branży są coraz niższe koszty modułów PV oraz pozostałej infrastruktury, skłaniające inwestorów ku instalacji fotowoltaiki. Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, w ciągu ostatniej dekady ceny podzespołów fotowoltaicznych zmniejszyły się nawet o 80%. Rosnące ceny prądu to z kolei czynnik, dla którego coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych rozważa uniezależnienie się od dostaw energii z sieci. Fotowoltaika jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Dotacje na fotowoltaikę 2021 – przegląd dostępnych programów wsparcia

W ubiegłym roku inwestorzy indywidualni oraz przedsiębiorcy mogli korzystać z wielu bonusów na budowę przydomowych elektrowni słonecznych. Niestety, nie wszystkie dofinansowania będą nadal dostępne – znikną programy takie jak „Bocian” oraz „Słoneczne dachy”. Mimo to lista dostępnych narzędzi oraz dotacji na fotowoltaikę w 2021 roku nadal prezentuje się zachęcająco.

Program „Czyste powietrze”

Na bieżący rok przewidywana jest kontynuacja programu „Czyste powietrze”, umożliwiającego pozyskanie dotacji na inwestycje w termomodernizację budynków, w tym także na instalacje fotowoltaiczne (zakup + montaż). Wysokość dofinansowania zależy m.in. od osiąganego przez wnioskodawcę dochodu, zakresu prac oraz procentowej wysokości wkładu własnego.

Dotacje „Mój prąd”

Rządowy program „Mój prąd” pozwala uzyskać do 5 000 zł dofinansowania dla projektów PV o mocy nieprzekraczającej 10 kWp. Na 2021 rok planowane jest rozszerzenie funduszu, co umożliwi ubieganie się o dotacje także na zakup stacji ładowania samochodów elektrycznych czy systemów do magazynowania energii.

Energia Plus

Dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Energia Plus zakłada wsparcie w formie dotacji lub pożyczki dla przedsiębiorców. Warto rozważyć skorzystanie z tej opcji przy budowie większych projektów PV, ponieważ wsparcie może wynosić nawet 500 000 zł na jednego beneficjenta.

Agroenergia

Rok 2021 to także kontynuacja programu Agroenergia dedykowanego właścicielom gospodarstw rolnych. Maksymalna wysokość bezzwrotnej dotacji może wynieść do 25 000 zł. W ramach wsparcia udzielane są również pożyczki na budowę instalacji o mocy 10-50 kWp. Warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie gruntów rolnych o powierzchni od 1 do 300 ha.

Ulga termomodernizacyjna

W 2021 roku nadal będzie można rozliczać inwestycję w fotowoltaikę w rocznym zeznaniu podatkowym. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odpisanie maksymalnie 53 000 zł na zrealizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Co ważne, można łączyć ją z innymi programami, jak „Mój prąd” czy „Czyste powietrze”.

Ulga inwestycyjna dla rolników

Z ulgi podatkowej mogą skorzystać także rolnicy, którym przysługuje możliwość odliczenia do 25% kosztów przedsięwzięcia fotowoltaicznego. Okres, za który można dokonywać odpisów, wynosi 15 kolejnych lat, jednak ta ulga nie łączy się z innymi dotacjami.

Fotowoltaika w Poznaniu – dotacje

Obecnie, kosztująca od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych instalacja fotowoltaiczna budowana bez zewnętrznego wsparcia finansowego, zwraca się po kilku-kilkunastu latach. Skorzystanie z jednego z dostępnych programów znacznie skróci ten okres, obniżając koszty lub pozwalając odzyskać część poniesionych nakładów. Interesuje Cię fotowoltaika w Poznaniu? Dotacje na fotowoltaikę pomogą Ci otrzymać fachowcy z Sunlightpro. Wspieramy naszych Klientów w pozyskiwaniu finansowania. Skontaktuj się i skorzystaj z kompleksowych usług w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznej – od projektu, poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania, aż po realizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *