
Praktycznie na każdym dachu można założyć panele fotowoltaiczne. Czasami tylko, naprawdę w wyjątkowych sytuacjach, będzie to ograniczone lub wręcz niemożliwe. Obecna technologia, a w szczególności elementy mocujące moduły pozwalają na maksymalny uzysk energii ze słońca. Dzięki dostępnym na rynku akcesoriom można regulować kąt nachylania modułów lub przymocować je do nietypowych konstrukcji. Zapoznaj się z treścią artykuł i sprawdź, na jakim dachu najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne.
- Poznaj założenia programu
- Kto może skorzystać z dotacji?
- Jak i gdzie złożyć wniosek?
- Ulga termomodernizacyjna a program
- Zmiany w stosunku do poprzedniej edycji
- Skorzystaj z oferty profesjonalistów z Sunlightpro!
Pokrycia dachowe, które najlepiej sprawdzą się pod instalację
Szeroki wybór systemów mocujących sprawia, że moduły solarne można zainstalować niemal na każdym rodzaju pokrycia dachowego z wyjątkiem: onduliny, eternitu, poliwęglanu, pleksy lub poszycia znajdującego się w złym stanie technicznym. Najbardziej popularne pokrycia dachowe, które nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych to:
- blachodachówka,
- blacha trapezowa,
- dachówka ceramiczna,
- papa,
- gont bitumiczny.
Nasza firma wykonuje instalacje fotowoltaiczne na terenie Wielkopolski na różnych pokryciach dachowych, stosując dedykowane systemy mocujące.
Do montażu paneli fotowoltaicznych na blachodachówce stosowany jest najczęściej system polegający na wkręceniu śrub dwugwintowych z uchwytami mocującymi do krokwi dachu. Następnie do uchwytów mocowane są listwy aluminiowe, do których z kolei przykręcane są moduły.
Jeszcze prostszy jest montaż paneli na dachach z blachy trapezowej. W tym przypadku stosowane są specjalne mostki, które są przykręcane bezpośrednio do poszycia. Nie wykorzystuje się natomiast listwy aluminiowej.
Nieco bardziej skomplikowana są instalacje fotowoltaiczne na dachach pokrytych dachówką ceramiczną. Do montażu stosuje się specjalne uchwyty, tzw. łapy, które montuje się pod poszyciem. Należy zatem podnieść dachówkę, przykręcić mocowanie i następnie ponownie ją ułożyć.
W przypadku papy oraz gontu ceramicznego stosuje się systemy mocowań składające się z mostków, oraz list aluminiowych, do których montowane są panele. Wygląda więc to nieco podobnie do sytuacji, gdy budynek jest pokryty blachą trapezową.
Powierzchnia dachu, o czym warto pamiętać?
Przyjmuje się, że na każdy kilowat mocy instalacji fotowoltaicznej potrzeba około 6 m2 powierzchni dachu o optymalnym nachyleniu (30-35 stopni) lub około 10 – 15 m2 powierzchni dachu płaskiego. Aby pokryć zużycie w przeciętnych warunkach, wystarczy przeważnie system fotowoltaiczny o mocy 4 kWp, na który potrzeba około 12 paneli, a zatem około 24 m2. Istotne jest również, aby konstrukcja dachu była w miarę prosta, najlepiej bez lukarn oraz innych wystających elementów, które mogą powodować zacienienie.
Kąt nachylenia dachu – czy ma znaczenie?
Zanim rozpoczniemy projektowanie instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu lub innej miejscowości musimy znać wszystkie podstawowe parametry, które wpływają na wydajność pracy modułów. Jednym z nich jest kąt nachylenia dachu. Najlepiej, aby wynosił on od 20 do 40 stopni. Jeśli wartości te są mniejsze lub dach jest całkowicie płaski, można zastosować specjalną konstrukcję, która go skoryguje. Z kolei spadziste zadaszenia rzadziej spotykane są w Wielkopolsce.
W którą stronę świata powinien być zwrócony dach?
Kluczową sprawą jest również orientacja dachu, która wpływa na efektywność PV. Najczęściej panele montowane są na południowej jego części. Dobry uzysk energii można również otrzymać, gdy dach jest zwrócony w kierunku wschód-zachód. Nie przeprowadza się natomiast instalacji od strony północnej budynku. Należy również zwrócić uwagę na drzewa, słupy oraz inne wysokie konstrukcje, które mogą zasłaniać moduły, zmniejszając ich wydajność pracy.
Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną? Skontaktuj się z Sunlightpro!
Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardzo opłacalna i można ją przeprowadzić niemal na każdym budynku. Najlepiej jednak, aby dach miał prostą konstrukcję, pokryty został blachą trapezową, a jego kąt nachylenia wynosił około 30 stopni. Wówczas montaż jest najtańszy przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu mocy modułów. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły oferty. Zapewniamy bezpłatną wycenę, projektowanie oraz szybką realizację przedsięwzięcia na terenie całej Wielkopolski. Nasza kompleksowa usługa obejmuje również wygodne finansowanie oraz doradztwo.