Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

ubezpieczenie fotowoltaiki
Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem paneli fotowoltaicznych? Sprawdź, w jaki sposób zabezpieczyć swoją inwestycję przed działaniem czynników losowych. W naszym artykule poruszamy kwestie opłacalności polis ubezpieczeniowych, ich zakresu oraz przesłanek wyboru odpowiedniej usługi. Zobacz, na czym polega i jakich korzyści dostarcza ubezpieczenie fotowoltaiki w Poznaniu, Pniewach, Obornikach, Buku, Kaliszu oraz pozostałych wielkopolskich miejscowościach.

Ubezpieczenie domu czy mieszkania a instalacja fotowoltaiczna

Elementy instalacji fotowoltaicznej, które są integralną częścią budynku, mogą zostać objęte polisą w ramach podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji zainstalowane panele powiększają wartość nieruchomości, zmieniając w ten sposób wysokość składki. Jeżeli moduły nie są związane na stałe z domem, mogą zostać włączone do ubezpieczenia w ramach rozszerzenia.

Czy ubezpieczenie fotowoltaiki się opłaca?

Jak powszechnie wiadomo, panele fotowoltaiczne należą do najmniej zawodnych instalacji elektrycznych. Stąd też wiele osób może mieć wątpliwości co do tego, czy ubezpieczenie fotowoltaiki jest w ogóle opłacalne. Praktyka wskazuje jednak, że koszty polisy są zazwyczaj niższe, niż oszczędności poniesione w wyniku posiadania własnego źródła energii elektrycznej. Według wyliczeń ekspertów z portalu rankomat.pl średnia stawka składki ubezpieczeniowej w kwietniu 2021 roku wynosiła 400 zł na rok. Obliczeń dokonano dla domu o powierzchni 100 m2 i instalacji o mocy 4kW wartej około 30 tys. zł. Dla porównania przeciętną oszczędność roczną na kosztach energii elektrycznej z tytułu fotowoltaiki wyceniono na 850 zł (źródło: tauron.pl).

Potencjalne zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznej

Ze względu na swoją lokalizację (zewnętrzna część budynku) instalacje fotowoltaiczne dla domu w Poznaniu lub okolicach są narażone na liczne uszkodzenia – głównie w wyniku działania warunków atmosferycznych. Do zdarzeń losowych, jakie mogą mieć miejsce, należy zaliczyć:

  • uderzenia pioruna,
  • gradobicia,
  • szkody wyrządzone przez upadające drzewa lub konary,
  • powodzie,
  • wiatr, huragany i trąby powietrzne.

Poza czynnikami pogodowymi zewnętrzne moduły fotowoltaiczne narażone są na kradzieże i akty wandalizmu. Warto mieć na uwadze to, że ubezpieczenie przed tego typu zdarzeniami często wymaga zakupienia rozszerzenia, co wiąże się z nadprogramową opłatą. Istnieją również dodatki (np. „OC w życiu prywatnym”), które zabezpieczają przed kosztownymi skutkami własnoręcznego, nieumyślnego uszkodzenia paneli.
fotowoltaika instalacja

Wybór polisy – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Przy wyborze polisy ubezpieczeniowej z pewnością należy zwrócić uwagę na oferowany zakres ochrony. Na rynku dostępne są dwa warianty ubezpieczeń:

  • od nazwanych rodzajów ryzyka (głównie od wpływu warunków atmosferycznych),
  • od wszelkiego ryzyka (klęski żywiołowe i samoistne awarie mechanizmów).

Choć każde z towarzystw zapewnia ochronę przed zdarzeniami losowymi, istotnie różnią się pakiety świadczeń dodatkowych. Przykładowo, jedynie część z instytucji umożliwia pokrycie zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie bądź też strat z tytułu zaprzestania użytkowania.
Duże znaczenie ma także wypłacana suma ubezpieczenia. Każde towarzystwo ma swoją własną politykę w zakresie limitów odszkodowania, które jest w stanie przelać na konto poszkodowanego. Warto skorzystać z usług instytucji, która będzie skłonna zwrócić jak największą część poniesionych kosztów uszkodzenia instalacji. Warto również starannie przeanalizować wysokość oferowanej składki, jaką będziesz regularnie płacić na rzecz ubezpieczyciela. Z reguły powinna być ona adekwatna do powierzchni domu oraz zakresu świadczonych usług.

Zastanawiasz się nad fotowoltaiką? Umów się na konsultację z Sunlightpro!

Każdego rodzaju fotowoltaika montowana w Poznaniu, Obornikach, Pniewach oraz innych wielkopolskich miejscowościach to poważna inwestycja, która z założenia ma służyć przez lata. Z tego powodu warto objąć ją polisą ubezpieczeniową, która pozwoli pokryć część strat poniesionych w wyniku rozmaitych zdarzeń losowych. Sunlightpro to zespół ekspertów specjalizujących się w kompleksowej obsłudze montażowej paneli fotowoltaicznych, świadczonej dla klientów z województwa wielkopolskiego (od Kalisza i Ostrowa Wlkp., aż po Piłę i Rokietnicę). Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać odpowiedni model urządzenia oraz wariant polisy ubezpieczeniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *