Zmiany w programie „Mój prąd” – sprawdź, czego możesz się spodziewać

składanie wniosku mój prąd

Od 1 lipca 2021 r. można składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach III edycji programu „Mój Prąd”. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych poprzez wsparcie finansowe prosumentów. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w obecnej turze, co się zmieniło i na jaką pomoc możesz liczyć?

 

Poznaj założenia programu

Program „Mój Prąd” jest instrumentem wspomagającym rozwój energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparcia rynku fotowoltaiki. Głównym jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z modułów PV. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu modułów fotowoltaicznych dla istniejących budynków mieszkalnych. Ważne, aby moc elektryczna instalacji mieściła się w zakresie od 2 kW do 10 kW.

Nie podlegają natomiast wsparciu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Kto może skorzystać z dotacji?

Dotacje przeznaczone są dla prosumentów, a konkretnie dla osób fizycznych wytwarzających prąd na własne potrzeby. Osoby te mają zawartą kompleksową umowę z zakładem energetycznym regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do publicznej sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji fotowoltaicznej. Z rządowych pieniędzy mogą skorzystać inwestorzy produkujący energię na cele mieszkaniowe, którzy ponieśli wydatki po 23 lipca 2019 r. Z subwencji nie mogą natomiast czerpać korzyści osoby, które rozbudowały już istniejącą instalację.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o dotację należy złożyć w formie elektronicznej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dniach od 1.07.2021 r. do 22.12.2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. W tej edycji nie można wysyłać dokumentów w formie papierowej. Istnieje możliwość składania e-wniosku o dofinansowanie przez pełnomocnika. W tym celu musi on najpierw utworzyć konto w GWD (Generator wniosków o dofinansowanie). Pełnomocnictwo musi być imienne, jego wzór możesz pobrać z rządowej strony mojprad.gov.pl.

Jako profesjonalna firma zajmujemy się całością spraw związanych z obsługą inwestycji w fotowoltaikę w Poznaniu. Kompleksowa usługa obejmuje też złożenie wniosku w imieniu inwestora. Wystarczy tylko, że udzielisz nam pełnomocnictwa, a my zajmiemy się przygotowaniem dokumentów i przekazaniem ich w formie elektronicznej do funduszu. Jest to wygodna dla Ciebie forma aplikowania, ponieważ wtedy masz pewność, że wszystko zostanie załatwione szybko i zgodnie z przepisami.

dofinansowanie do fotowoltaiki

Ulga termomodernizacyjna a program

Inwestorzy, którzy zamontowali instalacje fotowoltaiczne i rozliczyli koszty z tym związane w ramach ulgi termomodernizacyjnej, mogą skorzystać z dotacji z programu „Mój Prąd”. Podatnik, który otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację inwestycji, jest zobowiązany doliczyć poprzednio odliczone kwoty w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot. Oznacza to, że w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej i otrzymania dotacji z trzeciej edycji programu „Mój Prąd” prosument będzie musiał wykazać obydwie sumy w deklaracji podatkowej za 2021 r. Należy przy tym podkreślić, że kwota odliczenia może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Zmiany w stosunku do poprzedniej edycji

Najważniejszą zmianą jest maksymalna kwota dofinansowania. Obecnie wynosi do 3 tys. zł zamiast wcześniejszych 5 tys., ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych. Ponadto wniosek może być złożony wyłącznie w formie elektronicznej. Zgodnie z nowymi zasadami inwestor, który otrzymał dotację na panele słoneczne, zobowiązany jest do wykonania we własnym zakresie i umieszczenia w widocznym miejscu tablicy informującej o tym, że inwestycja jest proekologiczna i wspierana w programie „Mój Prąd”.

Skorzystaj z oferty profesjonalistów z Sunlightpro!

Pomimo pewnych zmian w programie, wciąż jest bardzo korzystny dla inwestorów. Warto się jednak spieszyć, gdyż pula środków jest ograniczona. Zaufaj profesjonalistom i przekonaj się, że instalacje fotowoltaiczne to same korzyści nie tylko dla domowego budżetu, ale również środowiska. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły oferty. Zajmujemy się montażem paneli słonecznych w Poznaniu oraz na terenie całej Wielkopolski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *