On-grid, off-grid czy hybrydowy – dowiedz się więcej o systemach instalacji fotowoltaicznych

Na polskich domach coraz częściej montowane są instalacje fotowoltaiczne. Wpływ na to zarówno mają ceny modułów, jak i powszechny dostęp do dotacji państwowych oraz preferencyjnych pożyczek. Wszystko to sprawia, że panele słoneczne stały się bardzo opłacalne i następuje szybki zwrot z inwestycji. Na rynku dostępne są trzy podstawowe systemy fotowoltaiki: on-grid, off-grid i model hybrydowy. Czym się one charakteryzują i który z nich jest korzystniejszy? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu – przeczytaj koniecznie!

 

Magazynowanie energii – co warto wiedzieć?

Energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne można wykorzystać na trojaki sposób. Przede wszystkim służy ona do zasilania domowych urządzeń: lodówki, pralki czy sprzętu RTV. Często również jej nadwyżki odprowadzane są do publicznej sieci przesyłowej. Każdy dom wyposażony w instalację solarną pełni wówczas rolę pewnego rodzaju minielektrowni i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wreszcie prąd ze słońca może być magazynowany w specjalnych akumulatorach i wykorzystywany w późniejszym czasie, np. w porze nocnej lub w sytuacjach awaryjnych. Biorąc pod uwagę sposoby wykorzystania i magazynowania energii elektrycznej, można wyróżnić następujące systemy instalacji fotowoltaicznych:

  • on-grid,
  • off-grid,
  • hybrydowy.

Firma Sunlightpro podchodzi elastycznie do potrzeb klientów, oferując profesjonalne doradztwo i projektowanie, dlatego po przeprowadzaniu wizji lokalnej proponuje najlepsze rozwiązanie. W przypadku instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu jest to najczęściej system on-grid.

System on-grid, czyli połączenie z siecią

Jest to powszechnie stosowanym w Polsce system. Polega on na tym, że produkowana przez panele fotowoltaiczne energia zużywana jest na bieżąco, a ewentualne nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego. Można ją jednak odebrać z publicznej sieci, gdy za oknem zrobi się ciemno. Z powrotem do prosumenta trafia 80% pierwotnie przekazanej energii, ponieważ operator pobiera prowizję za utrzymanie sieci, przesył oraz magazynowanie. W celu przeprowadzenia transferu do publicznej sieci instalację podłącza się do inwertera, który zamienia prąd stały w zmienny.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo niska cena zestawu, ponieważ ta instalacja nie potrzebuje akumulatorów. Wadą natomiast jest to, że w przypadku awarii zakładu energetycznego, falownik automatycznie odłącza prąd i nie możesz korzystać z instalacji. Dlatego podczas planowania inwestycji, warto zastanowić się, jak często w ciągu roku zdarzają się przerwy w dostawie energii.

montaż paneli

Off-grid – układ niezależny od sieci

System ten pozwala na magazynowanie nadwyżek energii bez przesyłania jej do publicznej sieci. Sprawdza się on w krajach, gdzie z powodu burz i huraganów są duże przerwy w dostawie prądu, np. w USA czy Australii. Czy zatem w Polsce może być on opłacalny? Czasami takie instalacje montowane są w domkach letniskowych. Wynika to z faktu, że w zimie zestaw produkuje bardzo mało energii, która może być niewystarczająca, aby zasilić wszystkie urządzenia w domu. Dodatkową barierą dla rozwoju off-grid są ceny akumulatorów, które są dosyć drogie i po pewnym czasie trzeba je wymienić na nowe.

Czym charakteryzuje się model hybrydowy?

Dla osób, których ważne są nieprzerwane dostawy energii oraz możliwość podłączenia do sieci przesyłowej idealnym rozwiązaniem będzie model hybrydowy. Łączy on w sobie zalety systemu on-grid oraz off-grid, dając jednocześnie większe poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Wymaga to jednak zakupienia specjalnego falownika oraz oczywiście akumulatorów, co znacznie zwiększa koszty inwestycji. Jednak biorąc pod uwagę ciągły spadek cen zestawów fotowoltaicznych, można przypuszczać, że model ten ma dużą szansę rozwoju.

Skontaktuj się z ekspertami Sunlightpro!

Co zatem wybrać? Biorąc pod uwagę wyłącznie aspekt ekonomiczny, przeważnie najbardziej opłacalny jest system on-grid, czyli podłączony do sieci. Jednak, gdy priorytetem są nieprzerwane dostawy energii, warto rozważyć model hybrydowy. Jeśli masz wątpliwości, który model wybrać, skontaktuj się z ekspertami Sunlightpro. Oferujemy pełen zakres usług, w tym doradztwo i projektowanie instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *