Czym jest dom pasywny – dom z zerowym bilansem energetycznym

Przyjazne środowisku i tanie w utrzymaniu – właśnie tym cechują się coraz popularniejsze domy zeroenergetyczne (ZNE). Wydawać się może, że ich budowa jest opłacalna tylko wtedy, gdy stawia się je od podstaw. Jednak w przypadku istniejącego obiektu budowlanego można zdecydować się na termomodernizację, montując m.in. fotowoltaikę. Dzięki dostępnym w 2021 roku dotacjom na ten cel inwestycja nie musi być bardzo kosztowna. Sprawdź już teraz, czym jest konstrukcja pasywna i jak dostosować do jej standardów dom!

Czym są domy zeroenergetyczne i pasywne?

Zaczniemy jednak od rozróżnienia pojęć domu ZNE oraz pasywnego. Na chwilę obecną polskie prawo nie definiuje budynku zeroenergetycznego, ale jego ideę można w prosty sposób wyjaśnić. Zgodnie z założeniem w ogóle nie zużywa on prądu na oświetlenie, ogrzewanie oraz klimatyzację. Produkuje go samodzielnie, np. z fotowoltaiki, a więc pozyskując energię ze Słońca.

Z kolei dom pasywny to taki, w którym zużycie prądu jest znacząco ograniczone. Powinno wynosić mniej niż 25% jego ilości wykorzystywanej w klasycznym budynku o podobnej kubaturze. Zgodnie z założeniami określonymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Domów Pasywnych, obiekt tego typu musi:

  • zużywać maksymalnie po 15 kWh/m2 prądu na ogrzewanie i klimatyzację,
  • wykazywać się szczelnością powietrza na poziomie n50 < 0,6,
  • zapewniać wysoki komfort termiczny – temperatura powyżej 25°C może
  • utrzymywać się przez nie więcej, jak 10% roku,
  • rocznie zużywać maksymalnie 120 kWh prądu na każdy mkw.

Wbrew pozorom wiele starszych budynków można przekształcić w domy pasywne. Z pomocą przychodzi energia ze Słońca, czyli fotowoltaika oraz dotacje przyznawane na jej montaż w 2021 roku.

Termomodernizacja – przekształcenie budynku klasycznego w pasywny

Domy z tzw. zerowym bilansem energetycznym są wciąż bardzo kosztowne w budowie. Jeśli jednak jesteś właścicielem już istniejącego budynku, możesz obniżyć koszty jego utrzymania. Postaw na kompleksową termomodernizację, która powinna obejmować:

  • montaż szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej,
  • ocieplenie/zaizolowanie dachu oraz ścian,
  • zastosowanie nowoczesnego systemu ogrzewania, np. pomp ciepła,
  • montaż fotowoltaiki do pozyskiwania energii ze Słońca – inwestycja pozwala na skorzystanie z dotacji „Mój Prąd”, która dostępna jest również w 2021 roku,
  • wymianę oświetlenia oraz urządzeń RTV i AGD na energooszczędne.

Fotowoltaika w domu pasywnym to czyste, ekologiczne źródło energii ze Słońca

Montując instalację fotowoltaiczną, w dużej mierze uniezależnisz się od dostawcy prądu. Nowoczesna fotowoltaika cechuje się wysoką wydajnością również w naszej szerokości geograficznej. Produkowana ze Słońca energia może być wykorzystana do zasilania całego budynku, w tym oświetlenia czy ogrzewania wody użytkowej.

Co ważne, inwestycja w taką instalację zwróci w dłuższej perspektywie czasu. Wysokiej klasy panele słoneczne, montowane przez naszą firmę, objęte są wieloletnią gwarancją. Cechują się ponadprzeciętną niezawodnością, działając z maksymalną wydajnością przez długi czas, a więc są praktycznie bezobsługowe. Do tego koszt inwestycji możesz obniżyć, korzystając z dotacji na fotowoltaikę!

Dotacje na fotowoltaikę – jakie są możliwości w 2021 roku?

W Polsce od wielu lat dużą popularnością cieszy się rządowy program „Mój Prąd”. Dzięki niemu możesz odzyskać nawet do 5 tysięcy złotych kosztów poniesionych na montaż instalacji fotowoltaicznej. Te dotacje na fotowoltaikę obowiązują również w 2021 roku i dotyczą właścicieli gospodarstw domowych.
Dodatkowo będziesz mógł skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej „Czyste Powietrze”. Dzięki niej część kosztów poniesionych na instalację do produkcji energii ze Słońca odliczysz od podstawy podatku dochodowego.

Zleć montaż fotowoltaiki i oszczędzaj na prądzie!

Termomodernizacja i przekształcenie budynku w dom pasywny przynosi wiele korzyści finansowych. Jednak pamiętaj, że już sam montaż fotowoltaiki sprawi, że każdego miesiąca zaoszczędzisz dużo pieniędzy na rachunkach za prąd. Chcesz produkować czystą energię ze Słońca? Zgłoś się do naszej firmy Sunlightpro. Działając w Poznaniu i okolicach oferujemy kompleksowe usługi w zakresie montażu systemów fotowoltaicznych. Pomagamy również w formalnościach związanych z dotacją – skontaktuj się z nami już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *