Montaż paneli solarnych warto zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej, a więc na etapie projektu. Zaoszczędzisz w ten sposób na materiałach oraz optymalnie wykorzystasz powierzchnię dachu. Dzięki temu osiągniesz maksymalne korzyści z instalacji fotowoltaicznej przy zachowaniu estetyki budynku. Właściwa aranżacja domu stanowi również spore ułatwienie dla ekipy montażowej, która sprawnie może zamontować moduły wraz z okablowaniem. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Nowy dom, więcej możliwości
Powszechny dostęp do zaawansowanych rozwiązań technologicznych, a także rządowe i lokalne programy wspierające rozwój OZE, pozwalają na zbudowanie w pełni inteligentnego i energooszczędnego domu. Dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że Polacy szczególnie chętnie inwestują w panele fotowoltaiczne. Warto się do tego przedsięwzięcia dobrze przygotować już na etapie projektowania budynku. Zwróć przede wszystkim uwagę na:
- odpowiednią lokalizację domu,
- pokrycie oraz kąt nachylenia dachu,
- rozprowadzanie instalacji elektrycznej,
- położenie skrzynki rozdzielczej.
Zastanów się również nad planowanym zużyciem energii. Przyjmuje się, że w przypadku domu o powierzchni 130 m2 mieści się ono w przedziale 3000 – 4500 kWh, a więc potrzebna jest wówczas instalacja fotowoltaiczna o mocy od 4 do 6 kWp.
Wybór odpowiedniej lokalizacji – o czym warto pamiętać?
Zacznij od prawidłowego ustawienia budynku na działce, biorąc pod uwagę występujące zacienienia. Zorientuj się, gdzie występują wysokie drzewa, wzniesienia, słupy oraz inne konstrukcje, które mogą negatywnie oddziaływać na pracę instalacji. Nawet niewielkie zacienienie jednego modułu, może mieć przełożenie na spadek wydajności całego systemu. Dlatego wybierz lokalizację, która zapewni maksymalny uzysk energii słonecznej przez cały rok.
Dobierz pokrycie dachu i ustal kąt nachylenia
Kolejną ważną kwestią jest orientacja budynku. Najwięcej prądu ze słońca otrzymuje się, gdy instalacja skierowana jest na południe, ewentualnie wschód-zachód. Nie należy natomiast montować paneli na północnej części dachu. Ważny jest również kąt nachylenia połaci – najkorzystniejszy to 30-40˚. Każde odchylenie w górę lub w dół od tej normy będzie skutkowało mniejszą wydajnością instalacji fotowoltaicznej dla domu.
Teoretycznie instalację można zamontować na każdym rodzaju pokrycia dachowego. Jednak czy zawsze będzie to opłacalne? Najlepiej zrezygnuj z drogich rozwiązań, takich jak np. dachówka ceramiczna i postaw na tanie i praktyczne materiały. Pokrycie dachu blachą trapezową nie tylko obniży koszty budowy, ale również ułatwi założenie paneli.
Istotny jest również kształt dachu. Najlepiej, aby był on prosty, bez lukarn oraz niepotrzebnych daszków, które nie tylko zabierają miejsce, ale również generują cień.
Bardzo ważne jest również zaplanowanie i skoordynowanie pracy dekarzy z ekipą zajmującą się montażem fotowoltaiki. Jako doświadczona i profesjonalna firma oferujemy pełne wsparcie w tym zakresie. Budowlańcy mogą wykonać część robót związanych np. z zamontowaniem haków oraz uchwytów, ściśle trzymając się naszych wytycznych. Dzięki takiej współpracy instalacja fotowoltaiczna zostanie wykonana szybciej przy zachowaniu wysokich standardów, a także gwarancji na panele oraz system mocujący.
Podłączenie – dostosuj pomieszczenie i instalację elektryczną
Ostatnią bardzo ważną sprawą jest podłączenie fotowoltaiki do instalacji elektrycznej. Projektant powinien zaplanować przepusty i drogi kablowe. Należy również zastanowić się, w którym pomieszczeniu będzie znajdował się falownik. Najlepiej, aby był on zlokalizowany w pobliżu tablicy rozdzielczej. Instalację należy zaprojektować w taki sposób, aby zminimalizować zużycie okablowania oraz innych materiałów.
Postaw na profesjonalne doradztwo ekspertów Sunlightpro!
Jeśli budujesz dom, dostosuj go do montażu paneli słonecznych już na etapie projektu. Dzięki te zaoszczędzisz czas i pieniądze. Koniecznie skorzystaj również z pomocy ekspertów. Firma Sunlightpro oferuje profesjonalne doradztwo oraz pełne wsparcie techniczne w tym zakresie. Nasze kompleksowe usługi obejmują zarówno projektowanie instalacji fotowoltaicznych dla domu w Poznaniu, jak i montaż oraz serwis. Skontaktuj się z nami w celu poznania szczegółów oferty!