Nazwy „kolektory słoneczne” i „panele fotowoltaiczne” bywają stosowane zamiennie. Jest to błąd, ponieważ urządzenia te różnią się sposobem działania oraz rodzajem wytwarzanej energii. Mają one jednak również cechy wspólne – między innymi obydwa systemy wykorzystują naturalne promieniowanie solarne. W praktyce obydwa systemy mogą się uzupełniać, choć nie jest to konieczne. Sprawdź, co jest bardziej opłacalne.
Spis treści
- Działanie kolektorów słonecznych
- Jak działają panele fotowoltaiczne?
- Które rozwiązanie jest bardziej wydajne? Doradzamy!
- Koszty i przeglądy, co się bardziej opłaca?
- Nadal się wahasz? Zadzwoń do nas i umów się na konsultację
Działanie kolektorów słonecznych
Zestawy solarne służą do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Padające na absorber promienie słoneczne, zostają przekazane czynnikowi grzewczemu, który składa się najczęściej z glikolu i wody. Następnie roztwór ten oddaje zasobnikowi energię w postaci ciepłej wody. Prawidłowe i wydajne działanie instalacji ściśle jest uzależnione od naświetlenia. Z tego powodu największą efektywność uzyskuje się w miesiącach wiosennych i letnich. W zimę zestaw solarny jest praktycznie bezużyteczny. Ważne jest również, aby konstrukcja znajdująca się na dachu lub ziemi była skierowana na południe.
Ze względu na konstrukcję kolektory dzielą się na:
- płaskie,
- próżniowe.
Różnią się one budową. W przypadku solarów płaskich absorber ma kształt metalowej płyty. Natomiast w kolektorach próżniowych element pochłaniający promienie słoneczne składa się ze szklanych rurek.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Zasada działania paneli jest bardzo prosta i polega na tym, że ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Proces ten zachodzi dzięki płytkom krzemowym, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne. Potrzebna do tego jest choćby minimalna ilość światła, dlatego instalacja pracuje również w okresie jesienno-zimowym, choć oczywiście z mniejszą wydajnością niż wiosną i latem. Wygenerowana w ten sposób energia elektryczna trafia do inwertera, gdzie transformowana jest w prąd przemienny, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń lub przekazany do publicznej sieci energetycznej.
Efektywność fotowoltaiki zależy od kilku czynników, m.in.: pochylenia dachu, lokalizacji inwestycji czy zastosowanej technologii. Spośród dostępnych paneli dominują dwa rodzaje:
- polikrystaliczne,
- monokrystaliczne.
Ze względu na wydajność i trwałość naszym klientom polecamy drugie rozwiązanie. Panele monokrystaliczne mają również bardziej elegancki wygląd, dlatego chętnie wybierane są przez właścicieli domków jednorodzinnych.
Które rozwiązanie jest bardziej wydajne? Doradzamy!
Bardziej uniwersalne i wydajne są zdecydowanie panele fotowoltaiczne. Mogą one pracować praktycznie przez cały rok, podczas gdy kolektory słoneczne służą do przygotowania ciepłej wody użytkowej najczęściej w miesiącach wiosennych i letnich. Odpowiednio dobrana fotowoltaika to same korzyści dla Twojego domu lub biura. Jako renomowana firma oferujemy kompletną usługę dopasowaną do indywidualnych preferencji naszych klientów. Zapewniamy m.in.:
- doradztwo,
- projektowanie instalacji fotowoltaicznych,
- montaż,
- serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Co również bardzo istotne, korzystamy wyłącznie z wysokiej jakości podzespołów: nowoczesnych inwerterów oraz modułów fotowoltaicznych.
Koszty i przeglądy, co się bardziej opłaca?
Przed podjęciem decyzji należy również spojrzeć na stronę finansową przedsięwzięcia. Istotne są w tym przypadku nie tylko całkowite koszty montażu, ale również okresowe przeglądy, które również należy uwzględnić przy kalkulacji opłacalności inwestycji. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki oraz żywotność paneli znów zdecydowanie lepiej wypada fotowoltaika. Ponadto przyszli prosumenci mogą również skorzystać z dopłat oraz preferencyjnych pożyczek. Nie trzeba więc posiadać własnych oszczędności, aby móc cieszyć się darmową energią ze słońca.
Nadal się wahasz? Zadzwoń do nas i umów się na konsultację
Wciąż jednak masz wątpliwości, czy zamontować fotowoltaikę? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację oraz wycenę. Oferujemy doradztwo i projektowanie instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu oraz okolicach. Pomagamy również w uzyskaniu finansowania oraz w złożeniu wniosku do urzędów czy zakładu energetycznego. Nasze moduły są bardzo trwałe i wydajne, a przy tym mają estetyczny wygląd. Do montażu używamy wyłącznie sprawdzonych komponentów pochodzących od renomowanych dostawców. Wybierz naszą ofertę i przekonaj się, jakie korzyści przynosi fotowoltaika.